Festiwal Orkiestr Wojskowych Gdynia 2013

Pierwsze Święto Morza obchodzono w Gdyni 31 lipca 1932 roku. Do miasta przyjechało wtedy przeszło 100 tysięcy osób. Specjalne pociągi dowoziły uczestników ze wszystkich krańców Polski. Przygotowano dla nich kwatery prywatne i wojskowe namioty.
Na uroczystości przybył prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki. Mszy przewodził biskup Stanisław Okoniewski.
Autorem pomysłu zorganizowania w Gdyni Święta Morza był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie.
Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza obchodzone były ośmiokrotnie. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy. Po wojnie uroczystości odbywały się nie tylko w Gdyni, ale także i w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Ostatnim dniem obchodów Święta Morza jest tradycyjnie Święto Marynarki Wojennej przypadające co roku w ostatnią niedzielę czerwca.
Zdjęcia z przedwojennych obchodów Święta Morza znaleźć można TUTAJ zaś TUTAJ fragment miesięcznia „Morze” z relacją z pierwszej uroczystości.
źródło: gdynia.pl, fot. ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni