W ŚWIECIE OWADÓW


Film nagrał i zmontował: Damian Cejlowski
Mrówki
Mrówki to bardzo pracowite owady. Ze względu na ubarwienie mrówki dzielimy na: czarne, brązowe i czerwone. Żyją one w koloniach, w mrowiskach położonych na łąkach, pod kamieniami lub na drzewach. Mrówki — ogrodnice karmią mrówki robotnice, które przez cały czas zajęte są pracą w gnieździe. Karmienie odbywa się metodą „usta — usta”. Mrówki podczas pracy posługują się szczękami. Królowa oraz samce są wyposażone w skrzydełka. Po kopulacji królowa odgryza swoje skrzydła i buduje własne mrowisko, w którym będzie składać jajeczka, samce zaś giną. Skarabeusze Skarabeusz nazwany jest żukiem gnojowym ze względu na zajęcie jakim się trudni. Żuk gnojowy natrafiwszy na stos nawozu odnóżami formuje z niego kulę, którą następnie toczy w miejsce, gdzie zagrzebuje ją w ziemi, a później służy mu ona za pożywienie. Młode osobniki wylęgają się z jaj złożonych także w kuli z nawozu i żywią się nim tak długo, aż wszystko zjedzą i staną się dorosłymi osobnikami. Żuk gnojowy potrafi przesunąć kulę nawozu większą, niż on sam. Czasami można zaobserwować parę skarabeuszy pomagających sobie przy toczeniu nawozowej kuli. Pszczoły Pszczoły — wytwórcy miodu. Istnieje wiele różnych gatunków pszczół. Najbardziej rozwinięte społecznie są pszczoły miodonośne. Owady te odznaczają się doskonałą organizacją. Żyją w społecznościach, w ulach zbudowanych przez człowieka albo w gniazdach zakładanych w pniach drzew lub w zagłębieniach skalnych. W rodzinie pszczół jest jedna królowa, kilka trutni, czyli samców oraz pszczoły — robotnice: około 50 000 osobników. Wszystkie pszczoły mają określoną funkcję do spełnienia. Robotnice budują sześciokątne komórki, wykorzystując do tego własną wydzielinę zwaną woskiem. Komórki łączą się w plaster. W dzień i w nocy królowa składa jajeczka. Natomiast pszczoły robotnice, przefruwając z kwiatu na kwiat zbierają nektar kwiatowy, wsysając go za pomocą trąbki, a na nóżkach, w tzw. koszyczku, przenoszą pyłek. Nektar ulega przerobieniu na miód wewnątrz komórek.
Pasikonik
Pasikonik — nazywany łąkowym śpiewakiem wydaje dźwięki podobne do cmokania, a używa do tego swych odnóży. Wzdłuż szerszego stawu długich tylnych nóg owada mieści się szereg tzw. „kołeczków”. Pasikonik wytwarza dźwięki, pocierając tymi kołeczkami o skrzydła. Dźwięk ten nazywany skrzekiem wydaje samiec przywołując w ten sposób partnerkę. Narząd słuchu pasikonika znajduje się po spodniej stronie odwłoka. Jego bliscy krewni-świerszcze- mają te narządy umieszczone w stawach kolanowych. Dzięki swym długim tylnym odnóżom pasikonik może wykonywać długi skok, czasem połączony z lotem. Ważki Ważki — zbudowane są z dużej, ruchliwej głowy, na której znajdują się duże oczy oraz 3 przyoczka, długi odwłok i wielkie, błoniaste skrzydła. Większość ważek ma żywe ubarwienie o metalicznym połysku. Zmysłem orientacyjnym tych owadów jest doskonale rozwinięty wzrok. Narząd gębowy ważki wyposażony jest w liczne ząbki. W locie niektóre gatunki osiągają prędkość 100km/h. Samice składają jaja do wody lub na roślinność wodną. Z nich wylęgają się larwy, które następnie przeobrażają się w postać dorosłą. Motyle Na świecie jest bardzo dużo gatunków motyli różniących się od siebie wielkością, kształtem skrzydeł i ubarwieniem. Motyl w swoim życiu przechodzi przez kilka etapów: w pierwszym etapie z jajeczek złożonych przez motyla wykluwają się larwy nazwane gąsienicami. Następnie gąsienice te linieją od 4 do 5 razy. W kolejnym etapie swojego rozwoju gąsienica przeistacza się w poczwarkę. Po licznych przeobrażeniach trwających czasami kilka lat poczwarka przekształca się w dorosłego motyla. Motyle żywią się nektarem kwiatowym i sokiem owocowym, który spijają za pomocą trąbki. Motyle są pożyteczne, gdyż zapylają kwiaty przenosząc pyłek.
Pająki
Pająki — posiadają gruczoły jadowe i osiem odnóży, często wyposażonych w pazurki i pokrytych włoskami. Ich ciało jest pozbawione kości. Od urodzenia potrafią tkać pajęczynę. Nie należą do owadów lecz tworzą odrębną grupę pajęczaków. Pająki tkają pajęczynę, wysnuwając z odwłoka wilgotne, jedwabne nici, które twardnieją na powietrzu i stają się ich siecią łowną. W zależności od gatunku pająki rzucają się na ofiarę lub wstrzykują w nią jad. Nóżki pająków są wyposażone w przyssawki, dzięki którym mogą chodzić po suficie nie spadając. Mucha domowa Mucha domowa jest to owad pospolity na całym świecie. Z jaj złożonych przez samicę wylęgają się larwy koloru białego, które przeistaczają się w muchę. Mucha może przetrwać okres zimowy w stanie diapauzy.
Mucha domowa jest roznosicielem licznych zarazków chorobotwórczych. Owady dorosłe żyją zazwyczaj 1 — 2 miesiące.